środa, 23 lutego 2011

Róże – nieodłączny element każdego ogrodu ozdobnego

Róże nierzadko staja się wizytówką ogrodów. Należy jednak wiedzieć, jak o nie dbać aby wzbudzały zachwyt.
Róże z gatunku różowatych, to krzewy ozdobne których wysokość sięga od kilkunastu centymetrów do kilku metrów. Róża ma wyprostowane pędy, zwisające, leżące lub czepne. U większości gatunków róż, na łodydze występują kolce, a czasami również na liściach. Kwiaty róży osadzone są pojedynczo  lub zebrane są w kwiatostany jedno lub wielobarwne. Owoc róży jest kulisty o kolorze czerwonym lub pomarańczowym.
Krzewy róż, które przeznaczone są do hodowli w ogrodach rozmnaża się poprzez okulizację ich szlachetnej odmiany. Najważniejsze jest odpowiednie i systematyczne przycinanie krzewów róży. Konieczne jest przede wszystkim usuwanie tak zwanych „dzikich pędów”, które mogą osłabić wzrost części „szlachetnej”. Najskuteczniejszym działaniem będzie jednak oderwanie dzikiego odrostu od samego korzenia. Podobnie jest z pędami pojawiającymi się na gałęziach nad ziemią. Należy je usuwać już w momencie pączków, aby zostawić jak najmniejszy ślad na gałęzi.
Warto także posiadać niezbędną wiedzę na temat chorób i szkodników atakujących krzewy różane. Najczęściej już pod koniec maja na liściach można zauważyć, iż są pomarszczone. Taki stan jest wynikiem działania larw zmieników, a także ich dorosłych osobników, które atakują również inne kwiaty, takie jak astry, dalie, malwy itp. Aby zwalczyć zmieniki należy spryskiwać roślinę specjalnymi substancjami, najlepiej wcześnie rano ponieważ to czas, w którym szkodniki żerują. Pomocne w walce ze zmienikami jest usuwanie uschniętych liści i pędów, ponieważ to właśnie w nich zimują.
Mszyce to kolejne zagrożenie naszych róż. W porównaniu do zmieników są one jednak o wiele wolniejsze. Atakują młode listki roślin dlatego mogą spowodować nawet całkowity brak wzrostu rośliny. Ich odchody to bardzo lepka substancja, która nazywana jest spadzią.
Mszyce atakują bardzo wiele roślin ogrodowych, a co gorsza są nosicielami chorób wirusowych niebezpiecznych dla kwiatów. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz